• ΤΕΙ Καβάλας - Τμήμα Μηχανολογίας
Συντάχθηκε απο τον/την Administrator
Σάββατο, 09 Αύγουστος 2008 18:46

Αγαπητοί Επισκέπτες,

Ως Υπεύθυνος Έργου, θα ήθελα να σας καλωσορίσω στον επίσημο διαδικτυακό τόπο της Πράξης "Εικονικά Μηχανολογικά Εργαστήρια" που υλοποιεί το Τμήμα Μηχανολογίας του ΤΕΙ ΑΜ-Θ (Καβάλας) και να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας.

Η πράξη αφορά στην ανάπτυξη, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία μιας σειράς εικονικών εργαστηρίων εξομοίωσης & προσομοίωσης μηχανολογικών συστημάτων. Τα εικονικά εργαστήρια που θα αναπτυχθούν, θα αφορούν σε συγκεκριμένους και επιλεγμένους τομείς του Τμ. Μηχανολογίας του ΤΕΙ Καβάλας και θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας: (α) κατά τη διάρκεια διεξαγωγής εργαστηριακών & πρακτικών ασκήσεων, (β) κατά την εκπόνηση πτυχιακών εργασιών, (γ) στα πλαίσια λειτουργίας του θεσμοθετημένου Ινστιτούτου Δια Βίου Μάθησης του ΤΕΙ Καβάλας και (δ) σε μελλοντικά μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών.

Tο Τμήμα Μηχανολογίας, ένα από τα ιδρυτικά τμήματα του ΤΕΙ Καβάλας, έχει ως αποστολή να προάγει τη μετάδοση και την ανάπτυξη γνώσεων στην τεχνολογία και την επιστήμη με τη διδασκαλία και την έρευνα - τεχνολογική και εφαρμοσμένη- και να παρέχει στους φοιτητές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους εξέλιξη και σταδιοδρομία.

Στα πλαίσια της αποστολής του το Τμήμα:

α) Αναπτύσσει στους φοιτητές του τις ικανότητες και δεξιότητες που θα τους καταστήσουν ανταγωνιστικούς σε εθνικό και διεθνές περιβάλλον.
β) Παρακολουθεί τις διεθνείς εξελίξεις στον επιστημονικό και εκπαιδευτικό τομέα και προετοιμάζεται για να είναι δεκτικό σε αλλαγές σύμφωνα με τις μεταβαλλόμενες εκπαιδευτικές, οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες σε εθνικό και διεθνές περιβάλλον
γ) Διεξάγει -κυρίως τεχνολογική και εφαρμοσμένη- έρευνα.
δ) Αναπτύσσει συνεργασίες με ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και του εξωτερικού.

Απώτερος σκοπός του προγράμματος είναι να αναπτύξει στελέχη, ικανά να αντιμετωπίσουν τα σύγχρονα μηχανολογικά προβλήματα και προκλήσεις, εφοδιάζοντας τους με το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, αλλά και την πρακτική τεχνολογική γνώση. Οι απόφοιτοι του Τμήματος Μηχανολογίας, θα μπορούν να συνεχίσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές ή να στελεχώσουν εξειδικευμένες θέσεις εργασίας στον κρατικό και ιδιωτικό τομέα, οι οποίες απαιτούν εφαρμογή τεχνολογικών γνώσεων.

Ο Υπεύθυνος Έργου
Καθηγητής Δρ. Ηλίας Σαράφης
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Απρίλιος 2014 10:30

©Copyright 2011 Department of Mechanical Engineering TEI of Kavala.